Ostatnio dodane hasła:

Szukaj w encyklopedii

Ejakulacja


Ejakulacja (łac. eiaculatio – wytrysk; czyt.: ejakulacjo) – wytrysk nasienia (spermy) z prącia. Porcja nasienia wydzielana w trakcie ejakulacji to ejakulat.

Fizjologia procesu
Wytrysk u mężczyzny poprzedzony jest skurczem mięśni gładkich w wewnętrznych narządach płciowych. Skurcze te powodują wzrost ciśnienia i przemieszczanie się nasienia z najądrzy do nasieniowodów a stamtąd do cewki moczowej. Wydalenie na zewnątrz nasienia z cewki moczowej następuje w wyniku skurczów mięśnia opuszkowo-jamistego. Skurcze te trwają kilka sekund i powtarzają się w odstępach ok. 0,8 sekundy. Po kilku silnych skurczach intensywność ich zmniejsza się. Często towarzyszą im skurcze mięśni brzucha. Ejakulacji towarzyszy orgazm. Ejakulacja następuje na skutek przekroczenia pewnego progu wrażliwości w centralnym układzie nerwowym w wyniku pobudzania stref erogennych lub/i męskich zewnętrznych narządów płciowych.

Zaburzenia ejakulacji
W Przypadku nauki kontroli ejakulacji, czy w przypadku nabywania doświadczenia seksualnego, czas ejakulacji ulega wydłużeniu. W ludzkiej patologii mamy do czynienia z następującymi zaburzeniami:

Wytrysk przedwczesny
Wytrysk przedwczesny (łac. eiaculatio praecox; czyt.: ejakulacjo prekoks) to wytrysk występujący szybciej niż pragnie tego mężczyzna. Może do niego dochodzić w następujących wypadkach:
u młodocianych;
nadmierne podniecenie;
lęk przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub ciążą;
poczucie winy w związku ze stosunkiem płciowym;
problemy między partnerami (problemy związkowe, oziębłość płciowa partnera);
brak intymności podczas stosunku płciowego.

Wytrysk opóźniony
Wytrysk opóźniony (łac. eiaculatio retardata czyt.: ejakulacjo retardata) to stan, kiedy pomimo prawidłowej erekcji do wytrysku nasienia dochodzi zbyt późno w stosunku do normy lub oczekiwań partnerów. Przyczyny:
najczęściej tło psychogenne;
stan zapalne prostaty lub pęcherzyków nasiennych z uwagi na lęk przed bólem;
stan po spożyciu alkoholu;
cukrzyca;
leki;
leki hipotensyjne zwłaszcza β-blokery;
tiorydazyna;
niektóre leki przeciwdepresyjne.

Wytrysk wsteczny
Wytrysk wsteczny (łac. eiaculatio retrograda czyt.: ejakulacjo retrograda) – podczas wytrysku dochodzi do wstecznego wypływu nasienia do pęcherza moczowego, przy czym nie występują zaburzenia erekcji i anorgazmia. Przyczynami mogą być:
obecność zastawki u podstawy pęcherza moczowego;
zabiegi chirurgiczne w okolicy krocza;
choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane);
niektóre leki (np. imipramina).

Całkowity brak wytrysku

Sztuka miłosna tao a wytrysk
W filozofii wschodu, a szczególnie w taoizmie ejakulacja jest inaczej postrzegana niż opisuje to tradycyjna zachodnia medycyna. Generalnie mężczyzna powinien unikać ejakulacji, ponieważ jest to związane z dużą stratą energii życiowej. Unikanie ejakulacji nie jest tożsame z ascezą seksualną, chociaż może być ona jedną z dróg wewnętrznego doskonalenia.

0 Sugestie i komentarze:

B l o g i   g e j ó w

  © Blogger template 'Minimalist B' by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP